الف) محتوی : مجله «پژوهش نامه مبانی تعلیم و تربیت» مقالات تحلیلی-پژوهشی در حوزه مبانی فلسفی، روان شناختی و جامعه شناختی تعلیم و تربیت را منتشر می‌کند. هدف این مجله انعکاس سنت‌های فلسفی، روان‌شناختی و جامعه‌شناختی است که در پیوند با مباحث بنیادی تعلیم و تربیت، خط‌مشی و فعالیت‌های تربیتی جاری و ابعاد معرفت شناختی، اخلاقی و زیبایی‌شناختی آنها مطرح می شوند. بنابراین مجله بر مسائل مفهومی، نظری، فلسفی و مسائل مرتبط با خط مشی و عمل تربیتی تمرکز دارد و زمینه ای را برای تبادل اندیشه و همکاری میان فیلسوفان تربیتی، روان‌شناسان تربیتی و جامعه شناسان تربیتی فراهم می کند و می‌تواند ضمن انعکاس استانداردهای علمی، برای طیف وسیعی از خوانندگان قابل استفاده باشد.

هیات تحریریه مجله از مقالاتی که نشانگر ایده ها، مباحث، گرایش ها، مسائل مهم و نیز تحلیلی انتقادی در تعلیم و تربیت باشد، استقبال می کند.

لازم است که در مقاله به نکات زیر توجه گردد :

- معطوف به یک منظر فلسفی به تحول در آموزش و پرورش و یا در چارچوب محورهای همایش باشد. امکان ارائه پیشنهادهای جدید فراتر از محورهای جزئی هم وجود دارد.

- از سازمان دقیقی برخوردار باشد و هر پاراگراف حول یک ایده‌ی اصلی سازمان یابد و به طور طبیعی و منطقی با پاراگراف‌های قبل و بعد آن مرتبط باشد. به طوری که، هر پاراگراف خواننده را به پاراگراف بعدی هدایت کند و تصریح شود که پاراگراف بعدی گام بعدی برای اقامه‌ی استدلال است.

- مقدمه متضمن هدف از طرح مسئله و ترسیم ساختار مقاله باشد. بنابراین اجمالاً مشخص شود که چالش مورد نظر ناظر به چیست و چرا به عنوان یک مسئله حائز اهمیت است، آنگاه ایده‌ی مورد نظر مؤلف ارائه شود. یعنی موضعی که مؤلف اتخاذ می‌کند و قصد دارد برای آن مبارزه کند، استدلال‌هایی را برای آن، اقامه کند.

- بدنه‌ی مقاله شامل تبیین ادعاها یا استدلال‌های دیگران درباره‌ی موضوع مورد بررسی، و ارائه دلایلی مبنی بر له یا علیه آن است. - تبیین مساله چیزی بیشتر از نقل قول از منابع یا فیلسوفان تربیتی است و لازم است با زبان مؤلف نوشته شود.

- هنگام طرح موضع مؤلف از دلایل منطقی بهره گرفته شود و از بیان هیجانات و عواطف پرهیز شود.

- دلایل به نحوی ارائه شوند که خواننده‌ای را که از قبل با نتیجه‌ی مورد نظر موافق نیست، متقاعد کند.

- مخالفت‌های آشکار و یا احتمالی به ادعای مؤلف پیش‌بینی شود و به آنها پاسخ داده شود.

- و در پایان به نتیجه پرداخته شود، نتیجه باید ناظر به دستاوردهای اصلی مقاله باشد. بنابراین از اطاله پرهیز شود

ب) شکل ظاهری و نحوه ارسال مقاله:

1- مقاله باید شامل چکیده (250 کلمه‌)،کلید واژه ها(حداکثر 10کلمه)، مقدمه، متن اصلی، روش، نتیجه و منابع در محیط Word باشد(مجموعا حدود 7000 کلمه)

2-در ابتدای مقاله، نام و نام خانوادگی، وابستگی شغلی، پست الکترونیکی (ایمیل)، تلفن و نشانی پستی درج شود (به انگلیسی و فارسی). چکیده فارسی و انگلیسی ( مطابق با چکیده فارسی) در ابتدای مقاله درج گردد.

3-لطفا در هنگام ارسال مقاله ، اطلاعات فراداده مقاله را به دقت و درست به صورتی که در سایت گفته شده درج نمایید. (مانند چکیده ها - کلید واژه ها - منابع )

4- برای ارجاع منابع، از فرمت APA استفاده شود.

5- اسامی خارجی در متن مقاله، به انگلیسی و به همراه سال میلادی آن در داخل پرانتز نوشته شود. مثال : ویتگنشتاین، 1958 به (Wittgenstein, 1958) تبدیل شود

6-به جای اسامی فارسی و سال شمسی در متن مقاله، معادل انگلیسی و سال میلادی آن در داخل پرانتز نوشته شود. مثال : شعبانی ورکی، 1386 به (Shabani Varaki, 2007 )تیدیل شود.

7- در پایان مقاله، ترجمه منابع فارسی به انگلیسی به صورت زیر درج گردد.نیاز به درج منابع فارسی به زبان فارسی نیست. مثال: Shabani Varaki, B. (2007). Transcendental Realism and False Dualism in Educational Research, Journal of Educational Innovations, 20(6) 65-86. (In Persian) برای ترجمه نام مجلات فارسی به انگلیسی لطفا به وب سایت آنها مراجعه نمایید.

8- مقاله باید با توجه به آیین نگارش زبان فارسی نوشته شود و معادل لاتین اصطلاحات و اسامی مؤلفان در پایین هر صفحه پانویس شود.

9- تمام بخش های مقاله در یک فایل، نرم افزار Microsoft office Word حداکثر 22 صفحه اندازه، کاغذ A4 ، حاشیه‌های « بالا = 4 ، پایین =6.7 ، چپ=4 ، راست=4 سانتی متر»، قلم BZar 12 برای کلمات فارسی و Times New Roman 10برای کلمات انگلیسی و فاصله خطوط 1 تایپ و تنظیم شود.

10- جدول‌ها و نمودارها باید دارای عنوان باشند. عنوان جدول در بالای جدول و با قلم BZar 10 پررنگ. عنوان نمودار در پایین نمودار با BZar 10 پررنگ. مطالب و ارقام داخل جدول با قلم BZar 11 تنظیم شوند.

11-برای ارسال مقاله ابتدا در وبگاه مجله بطور دقیق ثبت نام نمایید، سپس مقاله را که قبلا با فرمت مطلوب مجله تهیه نموده اید از طریق وبگاه ارسال کنید.

 

د) بررسی مقالات:

1- مقالات دریافت شده ، نخست توسط هیات تحریریه مورد بررسی قرار می گیرند و در صورت انطباق با معیارهای مجله ، به منظور ارزیابی به صورت بی نام برای دو تا سه نفر از داوران صاحب نظر ارسال خواهد شد

2- آرا و نظرهای مندرج در نوشته‌ها ، مبین نظرها و آرای مجله نیست.

3- ترتیب مقالات به ارزش علمی و یا شخصیت نویسندگان ارتباطی ندارد.

4- مسؤولیت محتوای مقالات به عهده نویسندگان است.

5- مجله در ویراستاری ، تلخیص و تنظیم مطالب آزاد است.

6- مقالاتی که مطابق فرمت تعیین شده مجله تنظیم نشده اند بلافاصله از روند بررسی حذف می شوند.

7- نقل مطالب فصلنامه با ذکر ماخذ بلامانع است.